Régi idők receptjei
Korunk receptjei
Bakonyi ételkülönlegességek
[+] Bakonyi betyárleves
Hozzávalók:*
- 10 dkg füstöl húsos szalonna
- 2 l húsleves (leveskockából is jó)
- 30 dkg erdei gomba
- 1 közepes vöröshagyma
- 1 csokor petrezselyem
- 20 dkg füstölt kolbász
- 2 dl tejföl
- kakukkfű
- őrölt bors
- só
- A csipetkéhez:
- 1 tojás
- 3 evőkanál liszt
- só
Elkészítés:
A szalonnát apró kockára vágom, a füstölt kolbászt felkarikázom. Az erdei gombát alaposan megmosom, és nem túl apró kockára vágom. A megtisztított vöröshagymát felkarikázom.
Egy fazékban a szalonnát lassú tűzön kisütöm, rádobom a kolbászt, megpirítom. Hozzáadom a gombát és a vöröshagymát, és az egészet zsírjára pirítom. Meghintem a liszttel, és felöntöm a húslevessel. Sózom, borsozom, kakukkfűvel és apróra vágott petrezselyemmel ízesítem. Felforralom, majd lassú tűzön 10 percig főzöm.
Külön edényben habverővel kikeverem a tejfölt, kevés forró levest merek rá, simára keverem, és az állandóan kavart levesbe óvatosan beleöntöm.
A csipetkéhez a tojást összegyúrom a liszttel és a sóval. Cipó alakúra formázom, és hagyom pihenni 20 percet, majd a levesbe csipkedem lisztes kézzel, és 5-6 perc alatt készre főzöm.
[+] Bakonyi borda
Hozzávalók 4 személyre:
- 8 kicsontozott sertésborda
- 25 dkg gomba
- 1-1 zöldpaprika és paradicsom
- 1 nagy fej hagyma
- fél dl olaj
- 3 evőkanál + 1 kávéskanál liszt
- 1 kávéskanál édesnemes pirospaprika
- 2 dl tejföl
- 2 szál petrezselyem
Elkészítés:
A húst leöblítjük, szárazra törölgetjük, kissé kiverjük, fél órára besózzuk. A gombát megtisztítjuk, hámozatlanul vastagabb szeletekre vágjuk. Megmossuk a zöldpaprikát és a paradicsomot, a zöldpaprikát kicsumázzuk, ereit, magjait eltávolítjuk, húsát felkarikázzuk. A paradicsomot meghámozzuk, gerezdekre vágjuk. A hagymát megtisztítjuk, és apróra felkockázzuk.
Az olajat felforrósítjuk. A hússzeleteket 3 evőkanállisztbe forgatjuk, a felesleget lerázzuk róluk, és az olajban mindkét oldalukon hirtelen elősütjük, félretesszük. A visszamaradt zsiradékban megfonnyasztjuk a hagymát, megszórjuk a pirospaprikával, hozzáadjuk a gombát, a zöldpaprikát és a paradicsomot, fedő alatt 10 percig pároljuk. Visszatesszük az edénybe a hússzeleteket, és fedő alatt, mérsékelt tűzön puhára pároljuk, elfőtt levét kevés vízzel pótoljuk. Simára keverjük a tejfölt 1 kávéskanál liszttel, a mártáshoz adjuk, jól összeforraljuk. A bordákat tálra rendezzük, bevonjuk a mártással, és petrezselyemmel díszítve tálaljuk. Galuska illik hozzá.
Megjegyzés:
Munka: kb. 30 perc
Fogyasztható: kb. 1 és fél óra múlva
1 adag: 2351 kJ/563 kcal
[+] Bakonyi gombapaprikás galuskával
Hozzávalók:
- 1 vöröshagyma
- 3 evőkanál olaj
- 1 csapott evőkanál pirospaprika
- kb. fél evőkanál só
- 1 mokkáskanál őrölt köménymag
- 1 kiskanál darált cseresznyepaprika
- 1 gerezd fokhagyma
- 1-1 paprika és paradicsom
- 50-60 dkg csiperkegomba
- 2 dl tejföl
- 1 púpozott evőkanál finomliszt
- 1 dl főzőtejszín
- őrölt feketebors
- A körethez:
- 2 kiskanál só
- 50 dkg finomliszt
- 2 tojás
- kb. 4,5 dl hideg víz
- 2-3 evőkanál olaj
Elkészítés:
A hagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk, és az olajon kevergetve 2 perc alatt megfonnyasztjuk (mélyebb serpenyőben). A tűzről félrehúzva a pirospaprikát belekeverjük, majd 4 dl vízzel felöntjük. Nagy lángon fölforraljuk, közben a sóval, borssal ízesítjük, a köménnyel, a csípős paprikával meg a zúzott fokhagymával fűszerezzük, és beledobjuk az apróra vágott paprikát, paradicsomot is. Kis lángon 10-15 percig főzzük. A gombát megtisztítjuk, majd cikkekre vágjuk. A paprikás levet egy másik lábasba átszűrjük, a gombát beledobjuk, kb. 10 percig főzzük. A tejfölt a liszttel és a tejszínnel simára keverjük, a gomba levét ezzel sűrítjük, 1-2 percig forraljuk.
A galuskához egy nagyobb lábasban kb. 3 liter vizet 1 kiskanálnyi sóval felteszünk forrni. A hozzávalókat - beleértve a maradék 1 kiskanál sót is - fakanállal tálban összekeverjük (nem kell nagyon kidolgozni, mert akkor nehezebb bánni vele). Hagyományos módon vízbe szaggatjuk, kifőzzük, leszűrjük. Langyos vízzel leöblítjük, de vigyázzunk, nehogy nagyon lehűtsük. Az olajjal összekeverjük.
[+] Bakonyi húsos palacsinta
Hozzávalók:
- 8 db palacsinta
- 2 db csirkecomb
- 1 db paprika
- 1 db paradicsom
- 1 fej vöröshagyma
- pirospaprika
- só
- bors
- 2 evőkanál tejföl
- étolaj
- A mártáshoz:
- 30 dkg szeletelt gomba (konzerv)
- 1 fej vöröshagyma
- pirospaprika
- só
- bors
- 1 dl tejföl
- 1 evőkanál liszt
- étolaj
Elkészítés:
A csirkecombról lehúzzuk a bőrt. A húst és a hagymát kockára vágjuk. A hagymát az olajon üvegesre pirítjuk, hozzáadjuk a paradicsomot, a paprikát és a húst. Fűszerezzük, és időnként pótoljuk az elpárolgott vizet, készre főzzük. A kész pörkölt sűrűjét ledaráljuk, a pörköltszafttal és a tejföllel kenhetőre lazítjuk. Közben hagyományos módon elkészítjük a palacsintát. Megkenjük a töltelékkel.
A mártáshoz a gombát leszűrjük. A hagymát lereszeljük, és az olajon megdinszteljük, megszórjuk pirospaprikával, rátesszük a gombát, sózzuk, borsozzuk, belekeverjük a maradék pörköltszaftot, és szükség szerint csontlével higítjuk. Ha megfőtt, tejfölből és lisztből habarást készítünk, besűrítjük a mártást. A palacsintát ezzel a mártással leöntve tálaljuk.
[+] Bakonyi rőzse
Hozzávalók:
- 1 szűzpecsenye (kb. 60-70 dkg)
- 15 dkg füstölt szalonna
- 15 dkg gomba (lehetőleg apró)
- 2 nagyobb fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- kevés paradicsompüré
- 1 kg burgonya
Elkészítés:
A szűzpecsenyét tokánynak felvágom (tehát vékony csíkokra), a gombát negyedekre, a hagymát és a szalonnát nagy kockákra szabdalom. A húst zsiradékon a fokhagymával, sóval, borssal ízesítve megpárolom. Ha puha, aláöntöm a paradicsompürét, és zsírjára sütöm. A szalonnát egy másik edényben kezdem el sütni, ráteszem az egyik hagymát, majd a gombát. Szükség esetén sózom, de mindenképpen borsozom. Ha ezek szépen megsültek, hozzáöntöm a húst, és rádobom a másik hagymát. Már nem pírítom nagyon, csak pár percig. Lényeges, hogy az utólag hozzáadott hagyma roppanós maradjon. A krumpit ezalatt megsütöm, és a raguval összeforgatva, valamilyen jófajta savanyúsággal tálalom. Jó étvágyat hozzá!
[+] Bakonyi sertésszelet
Hozzávalók:
- (4 személyre):
- 80 dkg sertésfelsál vagy -dió,
- só,
- 10 dkg zsír,
- 10 dkg liszt,
- 25 dkg gomba,
- 15 dkg hagyma,
- pirospaprika
Elkészítés:
A sertéshúst szeletekre vágjuk, jól kiverjük, és sózva, majd lisztben megforgatva mindkét oldalát halványra sütjük, s megfelelő nagyságú lábosba tesszük. A megmaradt zsír egy részében a megtisztított, finomra vágott hagymát sárgára pirítjuk. Hozzáadjuk a paprikát, és a felszeletelt gombát két-három percig pirítjuk a megmaradt zsírban, majd két dl vízzel felöntve hozzátesszük a húshoz, s azzal puhára pároljuk. Végül elkeverjük a tejfölben a lisztet, ráöntjük a szeletekre, és így forraljuk még öt percig. Köretnek galuska illik hozzá.
[+] Bakonyi vargánya leves
Hozzávalók:
- 1 kg sertéscomb vagy lapocka
- 25 dkg kolozsvári húsos füstölt szalonna
- egy kevés olaj (ha kell)
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 2-3 füstölthús-kocka
- 30 dkg gomba (több féle is lehet)
- őrölt bors
- esetleg só
- ételízesítő (ha kell)
- 3 dl tejföl
- keményítő vagy liszt a sűrítéshez
Elkészítés:
A sertéshúst hosszúkás hasábokra, a szalonnát kockákra, a gombát nagyobb szeletekre, a hagymát finomra vágjuk. Az edényben a szalonna zsírját alacsony fokozaton kiolvasztjuk. (Ha kevésbé zsíros, egy kis zsiradékot még tehetünk hozzá.) Mikor kezd pirulni, beletesszük a vágott hagymát. Egy kicsit dinszteljük, majd beletesszük a felvágott húst. Gyakori kevergetés mellett fehérre sütjük. Közben beletehetjük a füstölt ízű kockákat is. Ha már néhol kezd barnulni a sütéstől a hús, akkor beletesszük a gombát, majd borsozzuk. (Ha kell, ilyenkor még lehet sózni, attól függ, hogy milyen sós volt a szalonna és a leveskocka.) Jól összeforgatjuk az egészet, és fedő alatt pároljuk tovább. Ha a gomba és a hús megpuhult, behabarjuk. Ha sok szaftot szeretnénk, akkor tegyünk bele előtte vizet is, és több keményítőt (lisztet) használjunk. Galuskával, tésztával, krokettel vagy burgonyapürével kínáljuk.